Styczeń 10, 2019 3 min. czytania

Wyposażenie obowiązkowe, czyli co trzeba mieć w samochodzie

Category : Motoryzacja

Samochody na przestrzeni lat uległy wielu zmianom zarówno estetycznym jak i konstrukcyjnym. Zostały wyposażone w nowe rozwiązania technologiczne, zaawansowaną elektronikę, systemy poprawiające komfort i bezpieczeństwo.
Prosta idea samego samochodu pozostała jednak bez zmian – układ napędowy, kabina pasażerska, cztery koła.

Wyposażenie obowiązkowe samochodu

W związku z błyskawicznym rozwojem motoryzacji i coraz większą ilością pojazdów na drogach stopniowo wprowadzano różnego rodzaju wyposażenie samochodu, które w chwili obecnej możemy podzielić na dwie grupy – standardowe wyposażenie samochodu oraz wyposażenie obowiązkowe samochodu.
Wyposażenie standardowe jest dość rozległym tematem, ponieważ rozumieć można przez to, że pojazd musi być wyposażony w szyby, drzwi, światła itp. Mamy jednak na myśli bardziej szczegółowe elementy takie jak na przykład lewarek, koło zapasowe, klucz do kół lub coraz częściej stosowane w nowych samochodach zestawy naprawcze do naprawy opon.
Tutaj jednak producenci aut stosują różnego rodzaju zestawy wyposażenia.

Druga grupa, czyli wyposażenie obowiązkowe samochodu to element, o który w świetle prawa musi zadbać już sam kierowca pojazdu. Na terytorium RP kierowca pojazdu winien posiadać z wyposażenia obowiązkowego:
– czytelne tablice rejestracyjne, w tym tylną podświetloną
– naklejkę z numerem rejestracyjnym umieszczoną na przedniej szybie
– trójkąt ostrzegawczy
– gaśnicę umieszczoną w sposób umożliwiający szybki dostęp do niej.

Co trzeba mieć w samochodzie dla własnej wygody i bezpieczeństwa?

Tutaj sprawa wygląda inaczej. O ile nowo zakupiony pojazd może na swoim pokładzie posiadać tylko trójkąt ostrzegawczy i zestaw naprawczy do opon, o tyle zadbanie o pozostałe wyposażenie może nam poprawić bezpieczeństwo, komfort, a nawet uratować życie.
Podpowiadamy co warto mieć w aucie. Nie każde z nich co prawda przydadzą się w konkretnym aucie i odpowiedniej osobie ale skupmy się co warto włożyć do bagażnika:
1. Kamizelka odblaskowa – o zmierzchu i w nocy sprawi, że będziemy widoczny nie tylko podczas awarii pojazdu ale także podczas przerwy w podróży.
2. Apteczka pierwszej pomocy – pozwoli udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku, poszkodowanym pieszym lub innym osobom trzecim np. podczas wakacji.
3. Sprawna gaśnica – w Polsce nie ma przepisu określającego legalizację gaśnicy. Zadbajmy zatem sami, aby miała ważną datę przydatności do użycia.
4. Zapasowe żarówki – przydadzą się w razie awarii oświetlenia.
5. Zestaw narzędzi i akcesoriów – niekiedy pozwolą pozbyć się usterki na miejscu, bez konieczności długiego oczekiwania na pomoc lub kosztownego holowania.
6. Koło zapasowe, lewarek i klucz do kół – sprawdźmy stan koła, ciśnienie. Upewnijmy się, że lewarek i klucz pasują do Naszego samochodu. Wiele osób zmienia koła ze stalowych na aluminiowe i przy awarii okazuje się, że klucz lub nawet same śruby nie pasują do koła zapasowego.
7. Bańkę wody – w przypadku awarii układu chłodzenia możemy dolać wody i z niewielkim jej wyciekiem dojechać do najbliższego warsztatu.
8. 1L bańkę oleju – może okazać się, że auto „wypaliło” olej i potrzebujemy czegokolwiek na tzw. dolewkę. Mała bańka nie zajmie dużo miejsca, a może się przydać.

Nie zapominajmy jednak, że w każdym kraju stosowane są różne przepisy, jeśli chodzi o wyposażenie samochodu. Przed wyjazdem zapoznajmy się zatem z przepisami obowiązującymi w miejscu, do którego się wybieramy.
Pomyślmy zatem co trzeba mieć w samochodzie, aby komfortowo i legalnie poruszać się samochodem, a w razie nieoczekiwanych przygód być przygotowanym na wszystko.