Luty 3, 2019 2 min. czytania

Myszka optyczna czy laserowa – którą wybrać?

Category : Technologia

Niepozorna mysz komputerowa może niektórym osobom wydawać się najmniej ważnym elementem całego zestawu. Tymczasem to od niej w ogromnej mierze będzie zależał komfort korzystania z komputera, niezależnie od tego czy będzie to komputer stacjonarny czy laptop. Rodzaje myszek komputerowych, którym warto bliżej się przyjrzeć to myszy optyczne i myszy laserowe.

Trochę historii na temat myszek komputerowych

Myszy optyczne są starsze niż myszy laserowe. Wiele osób pamięta jeszcze wcześniejsze rozwiązanie czyli myszki kulkowe, w środku których znajdowała się po prostu… kulka. Dziś tego typu sprzętu raczej nie spotyka się w powszechnym użyciu. Klienci mają jednak dylemat – mysz optyczna czy laserowa?

Myszy do komputera – jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze?

Często przy wyborze myszki, ale także innych elementów zestawu komputerowego, decydującym czynnikiem jest cena. Sercem myszy jest sensor czyli mechanizm, jaki się w niej znajduje i jaki odpowiada za jej działanie. Zazwyczaj sensory optyczne są o wiele tańsze niż sensory laserowe. Różnica będzie zależała między innymi od producenta, ale i od konkretnego modelu myszy.

Indywidualne dopasowanie myszy

Typy myszy komputerowych zawsze powinny być dobierane pod użytkownika, każdy bowiem ma inne potrzeby, jakie trzeba zaspokoić. Tak samo jak nie ma jednego idealnego materaca dla wszystkich ludzi na świecie, czy też tak samo jak nie ma jednego samochodu idealnego dla każdego człowieka, tak samo nie ma jednej myszki, która zaspokajałaby potrzeby każdego użytkownika komputera. To wszystko po prostu zależy.

Analizując relacje użytkowników myszek, można odnieść wrażenie, że gracze częściej wybierają myszki optyczne, ze względu między innymi na lepsze odwzorowanie ruchu. Ich zalety to także precyzja i dokładność, a także świetna płynność pracy kursora. To wszystko czego potrzebuje przeciętny użytkownik, a także zapalony gracz komputerowy.

Gdzie szukać informacji? W Internecie można znaleźć mnóstwo „pojedynków” i porównań myszy optycznych z myszami laserowymi, w wykonaniu wytrawnych graczy. i innych ekspertów Także specjalistyczne fora internetowe pełne są pytań i odpowiedzi, jaką mysz wybrać dla siebie. Problem w tym, że za udzielane porady tak naprawdę nikt nie bierze odpowiedzialności, a jedyną osobą, jaka będzie musiała zmierzyć się z konsekwencjami podjętej decyzji, będzie sam użytkownik myszy.

Mysz laserowa – dla kogo?

Mysz laserowa doskonale sprawdzi się w przypadku pracy grafika. Jest ona zdolna do osiągania wyższych parametrów DPI, co ma kolosalne znaczenie w przypadku pracy na dużych plikach. Każdy, kto potrzebuje mikroskopijnej precyzji, powinien wybrać raczej mysz laserową.

Niezależnie od przeznaczenia komputera, niezależnie od tego czy jest to komputer stacjonarny czy też laptop, każdy użytkownik indywidualnie musi dopasować dla siebie wszystkie części i podzespoły. Także myszka, tylko z pozoru mało istotna, okazuje się niezwykle ważną częścią całego sprzętu. Im więcej czasu spędza się przy komputerze i im bardziej precyzyjnych zadań wymaga praca czy rozrywka użytkownika, tym więcej czasu i zaangażowania warto poświęcić na wybór myszy.