Marzec 24, 2018 3 min. czytania

Kupno czy wynajem mieszkania – co lepsze?

Category : Biznes

Wchodząc w dorosłość młodzi ludzie stoją u progu nieznanego, a nowa codzienność wymusza na nich podejmowanie wielu, nierzadko trudnych, decyzji. Muszą zdecydować jak pokierować całym swoim życiem, od decyzji o kontynuacji nauki, wyboru kierunku studiów a później pracy, aż po decyzje związane z życiem osobistym. Niektórzy decydują się na życie w pojedynkę, inni zakładają rodziny. Jedna rzecz pozostaje jednak niezmienna – każdy marzy o własnym kącie.

Wynajem czy kupno mieszkania?

Decyzja o opuszczeniu domu rodzinnego jest jedną z najtrudniejszych, jakie przychodzi nam podjąć. Nie chodzi tu tylko o sam fakt opuszczenia rodziny, ale też podjęcie decyzji o ewentualnym związaniu się na dłuższy czas z miejscowością, gdzie kupimy mieszkanie. Dlatego warto zastanowić się czy nasza praca nie wymaga częstego przemieszczania się, czy jesteśmy pewni, że mieszkanie w danej miejscowości da możliwość zapewnienia wszystkich naszych potrzeb. Pozwoli to znaleźć odpowiedź na pytanie co będzie dla nas właściwe – wynajem czy kupno mieszkania?

Wynajem mieszkania

Dla wielu osób pierwszym etapem jest zamieszkanie, np. podczas studiów, w wynajętym pokoju lub mieszkaniu. Jest to sytuacja komfortowa, gdyż nie wiąże nas z danym miastem i pozwala na nabranie doświadczenia i poznanie własnych potrzeb. Ponadto, pozwala to uniknąć wielu kosztów np. remontu, ubezpieczenia nieruchomości, podatków itp. Zepsuty kran, nieszczelne okna czy nawet zalanie mieszkania przez sąsiadów z góry wymaga interwencji jedynie w zakresie powiadomienia właściciela mieszkania.

Kupno nieruchomości – na kredyt i za gotówkę

Na pewnym etapie życia pojawia się u wielu osób potrzeba posiadania własnego kąta, bycia „na swoim”. Zakup nieruchomości nie jest jednak tani, dlatego warto przeanalizować dokładnie swoje potrzeby i wymagania co do przyszłego lokum, a następnie określić możliwości finansowe. W tym celu można po prostu wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: „kupno mieszkania koszty„. Internet oferuje bardzo wiele gotowych kalkulatorów i list, na których możemy sprawdzić z jakimi kosztami należy się liczyć w przypadku zakupu mieszkania. Bardzo często zapomina się o dodatkowych, niemałych kosztach m.in. podatku od zakupu nieruchomości czy kosztach notarialnych. Po przeanalizowaniu wszystkich aspektów i zliczeniu kosztów, może okazać się, że potrzebny będzie kredyt.

Mieszkanie na kredyt

Gdy okazuje się, że od wymarzonego „M” dzieli nas kredyt, który może być zaciągnięty na okres nawet 35 lat, decyzja nie jest już tak łatwa do podjęcia. Musi być to świadoma kalkulacja, w której wziąć należy pod uwagę, że wiążemy się z daną miejscowością na dużą część swojego życia. Rekonesans obejmować więc powinien nie tylko sam rynek nieruchomości, ale też perspektywy rozwoju zawodowego, dostęp do kultury, edukacji, opieki zdrowotnej i innych priorytetowych dla danej osoby aspektów. Oczywiście, w razie zmiany życiowych planów nieruchomość można sprzedać, ale nierzadko wiąże się to ze stratą finansową. Najczęściej w przypadku kredytów hipotecznych, gdyż w pierwszych latach spłacane są głównie odsetki. Gdy zatem weźmiemy pod uwagę taki scenariusz, pojawia się ryzyko.

Obserwując ceny nieruchomości, z całą pewnością stwierdzić można, że nie są to produkty tanie i w związku z tym nader często ich posiadanie wiąże się z koniecznością kredytowania zakupu. Natomiast tempo życia i duża mobilność społeczna sprawiają, że nie zawsze osiadanie na stałe w jednym miejscu jest możliwe. Warto zatem przed podjęciem decyzji wziąć pod uwagę wszystkie uwarunkowania i koszty, by podjąć decyzję co będzie lepsze – kredyt czy wynajem?