Marzec 6, 2019 3 min. czytania

Jak zafarbować spodnie jeansowe?

Category : Moda

Bolesna to chwila, gdy rozstać się trzeba z ulubioną parą jeansów. Choć ciągle leżą jak ulał, to wypłowiały i widać po nich ich wiek.

Dobrze skrojony ciuch, który po prostu leży, to tajna broń elegantki. Tu ujmie, tam doda, wydłuży, wyszczupli, podkreśli. Doskonale skrojone markowe jeansy kosztują słono, ale schodzą jak ciepłe bułeczki. Klientki rozumieją, że płacą nie tylko za jakość, ale również za lepszą wersję samych siebie. Czy zatem dziwić może, że gdy nadejdzie czas rozstania niejednej, oj, niejednej zadrży ręka, zanim odeśle ulubioną parę spodni w przysłowiowy niebyt? Przeczytaj poradnik dotyczący farbowania jeansów od specjalistów sklepu Ozonee.

Odwzajemniona miłość Bawełny do Farby

Wydawać by się mogło, że czasy farbowania na kuchennym stole to pieśń przeszłości. Jednakże wizyta w sklepie z chemią gospodarczą przeczy temu. Półka z barwnikami do tkanin oferuje farby w cenach od złotówki do nawet 30 złotych. Te tańsze na ogół wymagają nastawiania garów i cierpliwego w nich mieszania przy akompaniamencie pracujących pełną parą wentylatorów. Te droższe zamieniają farbowanie w proces do złudzenia przypominający zwykłe pranie. Tyle że zamiast proszku do prania do bębna maszyny dodaje się barwnik.

Zanurzone w farbie bawełniane jeansy pięknie przyjmują kolor i z nadzwyczajnym efektem odzyskują świetność, która wydawała się już na zawsze utracona.

Farbowanie jeansów

Błękitne jeansy dość szybko i blakną i żółkną, tracąc mocno na wyglądzie. Aby cieszyły jak dawniej, płowiejący kolor należy ożywić, można go przyciemnić, albo też zamienić na inny.

W handlu dostępne są chusteczki farbujące przeznaczone do odświeżania spranych niebieskich jeansów. Nasączoną farbą chusteczkę wrzuca się do bębna i nastawia program piorący. W trakcie prania farba uwalnia się i trwale zabarwia spodnie, przywracając im ten legendarny niebieski kolor.

Na podobnej zasadzie działają nowe farby. Sposób podawania barwnika, temperatura prania-farbowania, przygotowanie ciuszka, wszystko to znajdziemy, czytając instrukcję dołączoną do opakowania. Wsypujemy barwnik lub wstawiamy pojemnik z płynną farbą do bębna, włączamy program piorący i jeszcze tego samego dnia ufarbowane i wysuszone stare nowe jeansy gotowe są do założenia.

Jeżeli farbujemy błękitne jeansy na ciemny kolor, to zawsze należy liczyć się z tym, że poliestrowe nici i osadzony na poliestrowym pasku tkaniny suwak mogą nie przyjąć ciemniejszej farby. Niektórzy to lubią!

Back to black, czyli jak farbować spodnie niegdyś czarne

Pranie w proszkach z wybielaczem optycznym czy suszenie w pełnym słońcu sprawiają, że głęboka czerń jeansu czy innej tkaniny z czasem płowieje i wygląda mało elegancko, żeby nie powiedzieć niechlujnie. Decydując się na odświeżenie spodni czy też innej części garderoby, znowu wybierać możemy pomiędzy pracochłonnym i czasochłonnym farbowaniem ręcznym na kuchennym stole a farbowaniem w pralce.

Odmieniona garderoba w odświeżonym wnętrzu

Bawełna, len, jedwab i wiskoza łatwo poddają się barwieniu w warunkach domowych. Zanim przystąpimy do farbowania, dobrze jest wykonać próbkę na kawałku tkaniny po to, aby uniknąć rozczarowania. Należy też przestrzegać wskazówek producenta, bo brak staranności zaowocować może przykrymi skutkami w postaci zafarbowanej bielizny, czy też nóg w kolorze indygo.

Farbowanie odzieży, ale też wypłowiałych zasłon, spranych obrusów czy też poszarzałych ręczników nigdy nie było ani tak łatwe, ani tak ekscytujące. Szeroki wybór czy to wibrujących energią, czy też działających kojąco kolorów zachęca do zabawy w domowego farbiarza. Tym sposobem można szybko i za niewielkie pieniądze odmienić wygląd nie tylko swojej szafy, ale i wnętrza mieszkalnego, czyniąc je miłym miejscem do przebywania.