Luty 1, 2019 2 min. czytania

Jak i czym czyścić laptopa?

Category : Technologia

Laptop jest ważnym przedmiotem dla każdego, kto na nim pracuje, uczy się przy jego pomocy, jest miłośnikiem gier lub zainwestował w niego znaczną część swoich funduszy. Warto więc dbać o niego jak należy, nie tylko skupiając się na wnętrzu, aby posłużył nam jak najdłużej.

Prawidłowe czyszczenie laptopa

Laptopa należy czyścić bardzo ostrożnie. Przede wszystkim należy uważać, aby woda, czy płyn nie przedostał się do jego środka i nie zalał układów elektronicznych. Okruszki łatwo mogą wpaść pomiędzy klawisze klawiatury, a ich wyciągnięcie jest nie lada wyzwaniem. Z kolei smugi na ekranie i kurz zalegający na obudowie, czasami nie schodzi tak łatwo, jak byśmy chcieli. Po pierwsze czyszczenie należy wykonywać w suchym pomieszczeniu, w którym nie ma zagrożenia, że dostanie się do niego pył, albo inne niepożądane substancje. Podstawą jest dokładność, zwracanie uwagi na detale, które odgrywają ważną rolę oraz odpowiednio użyty sprzęt.

Czym czyścić laptopa?

Do tego przyda nam się ściereczka z mikrofibry, sprężone powietrze w puszce i specjalnie do tego celu przeznaczone nawilżane ściereczki, ewentualnie płyn do mycia ekranu.

Zaczynamy od czyszczenia matrycy, której pod żadnym pozorem nie spryskujemy płynem, a jedynie przecieramy zwilżoną ścierką z mikrofibry. Pryskanie bezpośrednio na ekran, mogłoby spowodować dostanie się produktu pod obudowę. Po tej czynności wycieramy go suchą chusteczką, aby nie pozostały smugi.

Następnie przechodzimy do obudowy, która często jest pokryta śladami odcisków palców. W tym wypadku również dobrze sprawdzi się mikrofibra. Początkowo można spróbować usunąć zabrudzenia na sucho, a dopiero przy braku rezultatów na mokro, pamiętając o niewielkim nasączeniu ścierki.

Kiedy już uporamy się z powyższymi czynnościami, możemy zająć się klawiaturą. Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie? Z pomocą przychodzi nam sprężone powietrze w sprayu, które skutecznie rozprawi się z okruchami, kurzem i innym zalegającym tam brudem. Jeżeli nawet ono nie dało 100% skuteczności, można wspomóc się pędzelkiem, który wymiecie nieusunięte pozostałości.

Nie zapomnijmy także o panelu dotykowym, bądź myszy. Z myszką sprawa jest prosta, mianowicie wystarczy ją odłączyć, rozkręcić i umyć według zaleceń producenta. Jeżeli chodzi o touchpada, warto kupić chusteczki delikatnie nawilżane alkoholem, który zaraz po wytarciu odparuje, dzięki czemu nie spowoduje uszkodzenia.

Pamiętajmy, że jeżeli chcemy aby sprzęt nam długo posłużył, musimy poświęcić mu odrobinę uwagi. Tak samo jak dbamy o jego wnętrze, dbajmy o jego wygląd zewnętrzny.