Grudzień 3, 2018 2 min. czytania

Felgi stalowe czy aluminiowe – które wybrać?

Category : Motoryzacja

Odpowiednie felgi dodają pojazdom wiele uroku, jednak obok urody, felgi powinny być także funkcjonalne i powinny doskonale sprawdzać się w trakcie użytkowania. Zarówno felgi aluminiowe czy też stalowe mają swoje wady i zalety. Ogólnie uważa się, że felgi aluminiowe najlepsze są na zimę a felgi stalowe na lato.

Felgi stalowe

Felgi stalowe zastąpiły felgi drewniane, dzisiaj są to tanie felgi i najczęściej stosuje się je w modelach tanich samochodów. Felgi stalowe są tanie, wytrzymałe i plastyczne. Bardzo łatwo jest naprawić wszelkiego rodzaju drobne usterki w felgach stalowych. Felgi ze stali mają też swoje wady, łatwo dopada je korozja i mają znacznie większą swoją wagę.

Felgi aluminiowe

Ten rodzaj felg pojawił się dopiero w latach 80 – tych, felgi są lekkie, ładnie wyglądają, można je dopasować do każdego auta. Wadą ich jest bardzo wysoka cena i fakt, że ich naprawa jest już nieco bardziej skomplikowana.

Jakie felgi wybrać?

Dobór felgi do auta zależy przede wszystkim od właściciela danego pojazdu. Każdy ma inne oczekiwania i każdy ma inne możliwości finansowe. Zarówno felgi aluminiowe jak i stalowe nadają się, wbrew powszechnej opinii, do użytkowania i latem i zimą. Dzisiaj z łatwością można znaleźć felgi z oponami do każdego auta, do rodzaju, marki i typu, ważne jest znać odpowiedni rozmiar opon swojego auta. Alufelgi nadają pojazdom elegancji i nie dają się rdzy. Można je więc używać przez długi czas, dlatego warto też zastanowić się, ponieważ pierwszy duży wydatek na felgi, może okazać się jednym wydatkiem na dłuższy okres użytkowania.
Felgi stalowe czy aluminiowe? To pytanie bardzo często zadają sobie właściciele samochodów.

Od rodzaju felg zależy eksploatacja pojazdu

Dobór odpowiednich felg stanowi też o komforcie jazdy danym samochodem. Felgi stalowe gorzej przewodzą ciepło, sprawiając, że układ hamulcowy schładza się z mniejszą wydajnością a co za tym idzie szybciej się zużywa. Ponadto używając felg stalowych, musimy dodatkowo zakupić jeszcze kołpaki, które nadadzą kołom urody.
Felgi aluminiowe są lekkie, mają ciekawe wzory ożebrowań, samochód, podczas jazdy, nie odczuwa ciężaru felg, przez co prowadzi się bardzo dobrze i lekko. Faktem jednak jest, że alufelgi szybko się niszczą, są wrażliwe na wszelkiego rodzaju uderzenia, na błoto, sól, bardzo trudno jest je naprawić i doprowadzić do początkowego stanu.
Trudno jest więc definitywnie określić, które felgi są lepsze. Największą jednak popularnością cieszą się felgi aluminiowe i to ten rodzaj felg najczęściej wybierają właściciele renomowanych marek samochodowych.