Marzec 15, 2019 2 min. czytania

Dysk twardy ssd a hdd – który lepszy?

Category : Technologia

Dział informatyczny to taka dziedzina, gdzie wszystko zmienia się niemal w błyskawicznym tempie. Otaczają nas urządzenia, bez których nie potrafimy wyobrazić sobie funkcjonowania. Nowoczesne komputery i laptopy, dzięki dużej ilości posiadanych funkcji, można używać już nie tylko do nauki, ale i do zabawy.

A ponieważ dysk twardy to mózg komputera czy laptopa, warto wiedzieć o nim coś więcej np. jak działa, jakie ma parametry i w związku z tym który wybrać, aby trafił w nasze potrzeby.

Dysk ssd a hdd – który lepszy?

Dyski twarde HDD (Hard Disk Drive) to najpopularniejsze rozwiązanie, od wielu lat stosowane zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i laptopach. Dysk HDD wyposażony jest w szybko obracające się talerze- ze szkła lub aluminium. Płytka  pokryta jest nośnikiem magnetycznym, co umożliwia na niej przechowywanie danych. Dysk jest wyposażony w głowicę , poruszającą się po jej powierzchni na ruchomym ramieniu. Oś dysku i ramiona głowicy posiadają napęd, dzięki czemu dysk może szybko ustawić się w odpowiedniej pozycji. Umożliwia to odczyt danych w określonym miejscu zaledwie w ciągu kilkudziesięciu milisekund.

Nowoczesną rozwiązaniem, stosowanym coraz częściej w laptopach i urządzeniach typu netbook, są dyski SSD (solid-state drive) . Nie posiada on ruchomych, mechanicznych części, a ponadto jest znacznie mniejszy i lżejszy od dysku HDD. Początkowo wykorzystywały ją tylko urządzenia mobilne, z czasem jednak udoskonalone dyski tego typu zaczęły pojawiać się również w komputerach stacjonarnych. Dlaczego tak się stało? Przede wszystkim dlatego, że zapewniają szybszy i bardziej płynny dostęp do danych.

Zalety dysku ssd

Dysk ssd cechuje niezwykła szybkość odczytu i zapisu, dlatego system operacyjny uruchamia się w oka mgnieniu a gry instalują się błyskawicznie. Czy to jedyne zalety tego typu dysku? Bynajmniej! spójrzmy, co jeszcze przemawia na jego korzyść:

mniejszy rozmiar i waga niż HDD – co jest szczególnie ważne w laptopie czy netbook’u, które często z nami wędrują,

– wydajność – komputer zużywa mniej energii do ich pracy , co przekłada się np. na wydłużoną (w porównaniu z HDD) pracą baterii laptopa,

– bardziej komfortowy dla ucha – ponieważ nie ma w nich obracających się talerzy,

– zwiększona odporność na uszkodzenia mechaniczne – nie są tak mocno narażone np. na wstrząsy.

Nie dziwi więc, że coraz więcej użytkowników decyduje się na ten typ dysku w swoim laptopie lub komputerze.

Dysk ssd czy hdd? Na co się zdecydować?

Jeśli komuś zależy na niższej cenie komputera, ale chce cieszyć się bardzo wysoką pojemnością pamięci i będzie wykorzystywał urządzenie do podstawowych zadań, to odpowiednim rozwiązanie będzie dysk hdd.

Natomiast jeśli komputer, ma być wykorzystywany np. do projektowania graficznego czy programowania a nawet do spędzania przy nim wolnego czasu na grach to właśnie dysk SSD będzie doskonałym wyborem, gdyż zapewni maksymalny komfort oraz dynamikę pracy systemu.

Który z dysków jest lepszy- dysk ssd czy hdd?

Jedno jest pewne, jeśli ktoś już raz spróbuje pracy z dyskiem SSD, temu ciężko będzie wrócić do dysków magnetycznych. O komforcie, jaki daje taka szybkość trzeba się przekonać samemu.