Listopad 18, 2018 2 min. czytania

Czy warto kupić zakrzywiony monitor?

Category : Technologia

Miłośnicy gier komputerowych to bardzo wymagająca i świadoma grupa klientów sklepów z elektroniką. Kupno nowego komputera, konsoli czy monitora poprzedzają solidnym researchem – czytają opisy produktów umieszczane na stronach producentów, zapoznają się z opiniami osób testujących nowinki technologiczne a nade wszystko konsultują swoje pomysły z innymi użytkownikami sprzętu za pośrednictwem forów dyskusyjnych.

W niejednym wątku pojawia się ostatnio problem dotyczący wyboru monitora do gier – zakrzywiony monitor czy prosty, konwencjonalny oto jest pytanie!

Najważniejsze cechy dobrego monitora

Kwestia ekranu zakrzywionego czy prostego przez wielu znawców tematu uważana jest za wtórną. Najważniejsze cechy dobrego monitora są bowiem związane nie z jego kształtem a przede wszystkim z:

  1. Wielkością ekranu.
  2. Rozdzielczością.
  3. Rodzajem matrycy.

Wielkość ekranu dla wielu graczy to podstawa. Jeśli tylko mają odpowiednio duże pomieszczenie, to o rozmiarze ekranu może decydować tylko ilość posiadanych pieniędzy. Prawdziwi koneserzy korzystają z układów kilku połączonych ze sobą monitorów, uzyskując w ten sposób jeszcze lepsze efekty.

Idealny monitor do gier

Rozdzielczość decyduje o efektach wizualnych i jest bezpośrednio wynikiem wielkości przekątnej monitora. Ale trzeba pamiętać, że jakość obrazu w tym zakresie nie zależy wyłącznie od rodzaju monitora ale głównie od karty graficznej. Niezbędne jest więc dostosowanie jakości karty do jakości monitora.

Matryca w monitorze decyduje o kontraście, odwzorowaniu kolorów, czasie reakcji. Niestety niewiele jest matryc, które doskonale łączą te trzy wymagania. Jeśli w matrycach typu TN czas reakcji jest idealnie niski i sprawdza się w grach FPP, to już kontrast nieco słabszy i zbyt wysoka jasność czerni, która nabiera szarego odcienia.

W matrycach IPS bez zarzutu działają funkcje związane z kolorem i kontrastem – niestety czas reakcji daleki jest od doskonałości. Pozostaje mieć nadzieję, że na rynku pojawi się wreszcie matryca, która poradzi sobie ze wszystkimi wymaganiami stawianymi przez graczy. Jeszcze niedoskonałą ale bardzo obiecującą próbą łączenia cech matryc jest matryca rodzaju VA lub MVA.

Czas reakcji determinowany rodzajem matrycy jest istotny – jego wartość nie powinna przekraczać poziomu 5 ms. Przy wartościach wyższych gracze odczuwają znaczny dyskomfort.

Po co zakrzywiać monitor?

Monitory w technologii Curved dostępne są na rynku już od kilku lat, ale wciąż stanowią margines. To tylko trochę ponad 10% rynku monitorów. Zakrzywiony monitor do gier wyprodukowano naśladując techniki stosowane w kinie. Wielkie płaskie ekrany kinowe zniekształcały obraz -zakrzywienie wyeliminowało tę wadę.

Wygięcie ekranu jest niczym innym jak dopasowaniem powierzchni do naturalnej wypukłości oka ludzkiego. Dzięki zastosowaniu zakrzywienia odległość poszczególnych części ekranu jest taka sama dla każdego punktu znajdującego się w oku.

Tak działają również mniejsze powierzchnie z obrazem. Zadając sobie pytanie o zakrzywiony monitor czy warto go kupić czy nie, trzeba zdać sobie sprawę z pewnego ograniczenia. Monitor Curved sprawdzi się doskonale i przewyższy swoją jakością każdy inny pod warunkiem, że korzystać z niego będzie jeden gracz siedzący w pozycji centralnej. Jeśli do gry przy zakrzywionym ekranie usiądzie więcej graczy, to ci będący na skraju będą mieć obraz znacznie gorszy, zniekształcony.