Grudzień 30, 2018 2 min. czytania

Czy warto inwestować na giełdzie?

Category : Biznes

Dzięki mądremu i przemyślanemu inwestowaniu posiadanych środków można pomnażać swoje oszczędności, jednakże zawsze trzeba mieć świadomość tego, że z giełdą wiąże się spore ryzyko i jest ono większe niż w przypadku kont oszczędnościowych czy też lokat. Raz uda się nam sporo zarobić, ale za kolejnym razem może się okazać, że sporo stracimy. Osoby, które jeszcze nie mają doświadczenia powinny więc zachować pewną ostrożność, ewentualnie mogą posiłkować się wskazówkami, jakich może udzielić doświadczony makler giełdowy.

Jak zacząć inwestowanie na giełdzie?

Na zysk możemy liczyć w momencie, kiedy ulokujemy pieniądze w odpowiedniej spółce – jeśli osiągnie ona dodatni wynik finansowy, będzie też można liczyć na dywidendę. Na samym początku dobrze jest więc na bieżąco obserwować, co dzieje się na rynku, gdyż z czasem przyniesie nam to cenną wiedzę i doświadczenie, które pozwolą na pewniejsze inwestycje. Jeszcze zanim wykupimy akcje wybranej spółki najlepiej jest w rozsądny sposób podzielić posiadany budżet na kilka części. Każdą z nich najlepiej zainwestować w inne akcje tak, aby odrobinę zdywersyfikować posiadany kapitał. Bardziej prawdopodobne jest, że zanotujemy dużą stratę stawiając wszystko na jedną kartę niż, że nagle kilka spółek, w które zainwestowaliśmy zanotuje spadki. Inwestowanie na giełdzie trzeba zacząć od założenia rachunku inwestycyjnego – w tym celu należy udać się do domu maklerskiego lub też można zrobić to przez internet w niektórych inwestycjach. Na posiadany rachunek przelewamy pieniądze, które będziemy chcieli zainwestować. W momencie, kiedy zdecydujemy się na zakup jakichś akcji, kupujemy je wykorzystując założony rachunek.

Czy warto grać na giełdzie?

Sam sposób inwestowania na giełdzie jest więc prosty – zakładamy rachunek i za jego pośrednictwem kupujemy akcje firm, które wchodzą na giełdę i ogłaszają, że chcą takie akcje sprzedać. Najtrudniejszym elementem jest całości jest niejako przewidywanie tego, w jaki sposób akcje będą się zachowywały w przyszłości, a więc czy będą zyskiwać na wartości. Doświadczeni maklerzy na podstawie znajomości giełdy i tego, co dzieje się a rynku mogą mieć naprawdę bardzo trafne przewidywania, co pozwala na zarobek większy niż na lokacie czy na koncie oszczędnościowym. Jest to więc taki sposób inwestowania, który przynosi większe zyski, ale automatycznie jest też obarczony większym ryzykiem. Inwestowanie na giełdzie wiąże się więc ze stałą niepewnością oraz codziennym sprawdzaniem notowań, które znajdziemy na stronie warszawskiej giełdy, ale i w prasie oraz w telewizji. Warto też od razu przyjąć pewną strategię inwestowania, która na przykład wiąże się z tym, czy będziemy inwestować w szybkie transakcje czy raczej w te długotrwałe. Podejście spekulacyjne daje zazwyczaj szybszą możliwość zarobku, ale też wymaga naprawdę szybkiego podejmowania decyzji o zakupie. Długotrwałe inwestowanie natomiast pozwala na osiągniecie pewnej stabilności portfela inwestycyjnego, co niejako zmniejsza ryzyko grania na giełdzie.