Styczeń 12, 2019 3 min. czytania

Jaki wybrać samochód – nowy czy używany?

Category : Motoryzacja

Zakup samochodu wzbudza w wielu kierowcach  zazwyczaj ogromną radość oraz euforię. W zależności od posiadanych środków finansowych niektóre osoby decydują się na kupno używanego samochodu, inne z kolei wybierają nowoczesne modele z salonu. Jaki warto zakupić auto?

Wybór odpowiedniego samochodu, który to posłuży niezawodnie użytkownikowi przez szereg długich lat nie jest łatwym zadaniem. Zarówno kupno samochodu z salonu jak i z drugiej ręki posiada szereg wad oraz zalet, zatem wybór zawsze wymaga starannego przemyślenia.

Jakie auto warto kupić?

Od dawna zwolennicy zakupu upragnionych „czterech kółek”  w salonie mają przeciwko sobie grupę oponentów, którzy twierdzą że jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Ich zdaniem ceny aut używanych są znacznie bardziej korzystne, więc zakup auta na rynku wtórnym jest według nich bardziej atrakcyjny. Można bowiem za niższą cenę kupić pojazd o wiele lepiej wyposażony.

Z kolei zwolennicy nowych aut wskazują na niepewność zakupu samochodu używanego. Często występujące po zawarciu transakcji problemy techniczne oraz wady prawne to ich zdaniem pułapki, które bardzo często czyhają na amatorów korzystnych ofert z drugiej ręki.

Zakup nowego samochodu

Wybór auta w salonie dealerskim to przede wszystkim prestiż oraz ogromna przyjemność. Dla większości kierowców wyjechanie nowym autem na ulicę stanowi niepowtarzalne przeżycie i choćby z tego powodu warto zdecydować się na taką decyzję. Niestety, taka przyjemność sporo  kosztuje.

Co prawda kupując samochód w salonie zawsze można mieć pewność, że żaden funkcjonariusz nie zakwestionuje legalności dowodu rejestracyjnego ani nie stwierdzi przebijania numeru nadwozia. Co więcej jakiekolwiek awarie będą usuwane bezpłatnie w ramach przysługującej gwarancji.

Niemniej jej zachowanie jest związane z wykonywaniem regularnych przeglądów technicznych w autoryzowanych stacjach obsługi po przejechaniu określonych kilometrów, które nie należą do najtańszych. Koszty tej usługi sięgną do około 1200-1600 zł. Natomiast przy gwarancji trwającej dłużej niż dwa lata koszty przeglądów idą w tysiące złotych.

Co więcej nowy samochód znacznie traci na wartości, najwięcej w pierwszych pięciu latach eksploatacji. Nawet samochody najlepiej wypadające w rankingach wykazują się spadkami wartości na poziomie około 40-45 procent po trzech latach użytkowania oraz przebiegu około 30 tys km. W  niektórych przypadkach strata może sięgnąć nawet do sześćdziesięciu procent . W dużej mierze zależy to od modelu auta.

Zatem na zakup nowego samochodu powinny decydować się osoby z „grubym portfelem”, które to mogą pozwolić sobie na tak duży wydatek.

Zakup samochodu używanego

Taki pojazd  stanowi zawsze kuszącą alternatywę ze względu na niższe koszty. Decydując się na zakup samochodu z drugiej ręki właściciel nie musi martwić się o przeglądy w autoryzowanych stacjach obsługi czy też o wysoką utratę wartości zakupionego pojazdu. Kupując samochód w atrakcyjnej cenie, można go bez problemu za kilka lat odsprzedać ze stosunkowo niewielką stratą.

Niemniej decydując się na taki wybór warto mieć na uwadze, że kupno w Polsce używanego auta jest prawdziwą loterią. Krajowy rynek wtórny opanowali obecnie handlarze, którzy to wszelkimi sposobami wciskają nabywcom auta niesprawne technicznie albo posiadające poważne wady prawne.

W ofertach sprzedaży bardzo często pojawiają się kompletne wraki, które w codziennej eksploatacji są niebezpieczne, a ich przywrócenie do pełnej sprawności wymaga często pokaźnych kwot, czasem przekraczających wartość auta.

Co więcej niektórzy handlarze dokonują przebijania numerów dla wprowadzania do sprzedaży pojazdów kradzionych. Zdarza się, że nawet samochodowi specjaliści są czasem bezradni wobec tych nieuczciwych sztuczek.