Grudzień 3, 2018 2 min. czytania

Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowa?

Category : Motoryzacja

Udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku samochodowym, jest obowiązkiem każdego kierowcy, biorącego udział w kolizji. Czy przepis ten obliguje właściciela pojazdu do posiadania apteczki samochodowej?

Trudno przewidzieć wszystkie urazy, które mogą zostać spowodowane w wyniku wypadku komunikacyjnego. Często fachową pomoc w trudnych sytuacjach mogą nieść wyłącznie profesjonalni ratownicy medyczni, którzy korzystają ze specjalistycznego sprzętu. Zatem czy w każdym pojeździe musi znaleźć się zestaw do udzielania pierwszej pomocy? I jaki powinien być skład apteczki samochodowej?

Apteczka samochodowa

Zwykle ma postać niewielkiego plastikowego pudełka albo tekstylnego etui, które przypomina trochę szkolny piórnik. Opakowanie w kolorze czerwonym oznaczone jest białym, widocznym krzyżem. Tak wygląda najbardziej standardowa apteczka samochodowa.

Jej posiadanie w Polsce nie jest obowiązkowe. Oznacza to, że za brak apteczki samochodowej kierowca prywatnego, osobowego auta nie poniesie żadnych konsekwencji. Rozporządzenie, które reguluje tą kwestie, nakłada jednak obowiązek wyposażenia w apteczki pojazdów takich jak:

– autobusy,
– taksówki,
– samochody ciężarowe przeznaczone do przewozu osób
– pojazdy silnikowe przeznaczone do nauki jazdy i egzaminowania.

W tych autach zestaw pierwszej pomocy musi znaleźć się koniecznie.

Pomimo tego, że zwykła osobówka w apteczkę nie musi być wyposażona, warto dołożyć ją do podstawowego wyposażenia samochodu. Jej zawartość, o ile będzie umiejętnie dobrana, może przydać się w wielu nieoczekiwanych sytuacjach. Tym bardziej, że do posiadania apteczki, jako kierowca prywatnej osobówki nie jesteśmy zobligowania, ale do udzielania pomocy ofiarom wypadku już tak.

Skład apteczki samochodowej

Realnie rzecz ujmując, prościej wymienić, co w apteczce samochodowej nie powinno się znaleźć, niż podać uniwersalny skład na wszystkie możliwe okoliczności.

Sytuacje na drogach bywają zupełnie nieprzewidywalne, lecz pewne jest, że zarówno leki jak i środki dezynfekujące w samochodowym zestawie pierwszej pomocy nie mają racji bytu. A to dlatego, że we wnętrzu auta panują skrajne warunki temperaturowe, które źle oddziałują na medykamenty i aseptyki.

Co zatem powinno znaleźć się w apteczce do auta? Można kupić gotowy zestaw za kilkanaście złotych, lub samemu skompletować wyposażenie. Warto pamiętać o:
– opatrunku do zabezpieczania ran,
– plastrach, które zaopatrzą mniejsze skaleczenia,
– bandażach lub opaskach elastycznych potrzebnych do zabezpieczania skręceń,
– zwykłych bandażach, wykorzystywanych do mocowania opatrunków,
– kompresach jałowych małych i dużych,
– nożyczkach,
– maseczce do sztucznego oddychania,
– kocu ratunkowym z folii, który zapewni poszkodowanemu komfort termiczny,
– rękawicach lateksowych dla ratownika,
– instrukcji udzielania pierwszej pomocy, która w sytuacji stresowej może okazać się szczególnie potrzebna.

Podsumowanie – apteczka w samochodzie

Choć na pytanie czy apteczka jest obowiązkowa, odpowiedź w większości przypadków brzmi nie, to jednak mnogość i rozmaitość sytuacji, które mogą nas spotkać w podróży, skłania ku rozsądnemu wnioskowi, że lepiej apteczkę samochodową mieć, niż nie mieć. Tym bardziej że jest to jeden z tych przedmiotów, który kupuje się właśnie po to, aby nigdy go nie użyć.